seniorka |
Wysłany: Sob 16:49, 16 Lip 2011 Temat postu: |
|
Od 25 lat w zmaganiach z chorobą wspiera cukrzyków Oddział Miejski Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Koszalinie.
Oddział zrzesza ponad 400 osób. Jego członkowie społecznie dyżurują, zdobywają sprzęt potrzebny chorym w codziennym życiu i utrzymaniu lepszej kondycji, organizują spotkania ze specjalistami.
Od lat społecznym opiekunem medycznym stowarzyszenia jest diabetolog doktor Danuta Cybulska. Koszalińscy cukrzycy spotykają się w przychodni przy ul. św. Wojciecha. Mają tu do dyspozycji świetlicę i salki do rehabilitacji ruchowej. Część sprzętu zafundowało im koszalińskie Starostwo Powiatowe, część zasponsorowały władze miejskie.
- Ćwiczenia mają zapobiegać rozwojowi "stopy cukrzycowej”, która jest jednym z najcięższych powikłań cukrzycy - wyjaśnia Krystyna Kasper, prezes koszalińskiego oddziału stowarzyszenia. |
|
geniol |
Wysłany: Nie 11:43, 06 Lut 2011 Temat postu: Ćwiczenia fizyczne zwiększają starszy mózg |
|
Rok umiarkowanych ćwiczeń fizycznych może zwiększyć rozmiary hipokampa u starszych dorosłych, co prowadzi do poprawy pamięci przestrzennej.
Wspólny projekt naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu, Uniwersytetu Stanowego Ohio, Rice University i University of Illinois to pierwsze studium skoncentrowane na seniorach, którzy już doświadczają atrofii hipokampa. Badania sfinansował National Institute on Aging, a ich wyniki ukazały się w piśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.
Do swojego eksperymentu Amerykanie zwerbowali 120 prowadzących siedzący tryb życia starszych dorosłych. Żadna z uwzględnionych osób nie miała demencji. Następnie akademicy przeprowadzili losowanie do dwóch grup. Jedna miała trzy razy w tygodniu chodzić przez 40 minut po specjalnym torze, druga ograniczała się do ćwiczeń rozciągających i nerwowo-mięśniowych. Przed rozpoczęciem, po upływie 6 miesięcy i po zakończeniu rocznego eksperymentu przeprowadzano badanie rezonansem magnetycznym. Okazało się, że u osób uprawiających marsze (ćwiczenia dotleniające) objętość lewego i prawego hipokampa wzrosła, odpowiednio, o 2,12 i 1,97%. U ludzi z drugiej grupy te same regiony zmniejszyły się, odpowiednio, o 1,40 i 1,43%.
W podobnie zaplanowanych odstępach czasowych ochotników badano pod kątem pamięci przestrzennej. Grupa wykonująca ćwiczenia dotleniające wypadała lepiej niż na początku studium, co wiązało się ze zwiększeniem objętości hipokampa.
Dodatkowo zespół oceniał kilka markerów zdrowia mózgu, w tym poziom neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego (ang. brain-derived neurotrophic factor, BDNF), czyli czynnika wzrostu syntetyzowanego w dendrytach. Reguluje on liczbę i kształt kolców koniecznych do uczenia przestrzennego i pamięci. Ustalono, że zwiększeniu rozmiarów hipokampa towarzyszyło podwyższenie poziomu BDNF.
Prof. Kirk Erickson podkreśla, że atrofia hipokampa na późniejszych etapach życia nie jest, jak nam się wydaje, nieunikniona.
Wykazaliśmy, że nawet rok umiarkowanych ćwiczeń może powiększyć tę strukturę. Na tym etapie mózg nadal pozostaje elastyczny. |
|